Продажбите на Intel на практика се запазиха, печалбите се понижиха леко през първото тримесечие на 2021, пише CNBC.
Приходите за акция се оказват доста по-високи от очакванията на анализаторите и собствената прогноза на Intel - 18,57 млрд. долара спрямо прогнозите от 17,90 млрд. долара.
За второто фискално тримесечие компанията очаква 17,8 млрд. долара приходи, малко по-високо от прогнозите на анализаторите от 17,55 млрд. долара.
Изпълнителният директор на Intel Пат Гелсингър, който зае поста през февруари, обяви по-рано този месец, че компанията ще инвестира 20 млрд. долара в нови фабрики за производство на чипове и обяви план да започне да създава чипове и за други организации.
"Това е повратна година за Intel", коментира Гелсингър в изявление.
Но реализирането на този план ще отнеме години. През тримесечието, приключващо през март, продажбите на Intel и приходите на практика се запазват в сравнение със същия период миналата година, въпреки че търсенето на микрочипове се увеличи значително в глобален план.
Продажбите на компютри отбелязват най-доброто тримесечие от години през първите три месеца. Това от своя страна е оказало положително влияние върху резултатите на компанията, като от Intel отбелязват, че продажбите на чипове за ноутбук лаптопи достигат рекордни стойности - увеличавайки се с 54% на годишна база, а общивтъ брой на компютрите бележи скок от 38% през тримесечието.
Трябва обаче да се предвид, че много от продадените лаптопи и декстопи са ниската ценова категория Chromebook устройства, които използват по-евтини чипове. Apple, които са клиент на Intel, също все повече прилагат свои собствени чипове при Mac компюютрите. Главният финансов директор на Intel Джордж Дейвис коментира, че представянето на компанията в сферата на компютрите "значително пада", въпреки продажбите на Apple.
Intel също така продава и високопроизводителни чипове за центрове за данни, като там миналата година се отчете ръст, след като компаниите насочиха усилията си към облачните операции заради дистанционната работа. Преди година Intel постигна приходи от 6,99 млрд. долара в сферата на центровете за данни, докато това тримесечие те са 5,56 млрд. долара.
Mobileye, дъщерното дружество на Intel за автономни превозни средства, регистрира приходи от 377 млрд. долара, което представлява ръст от 48% на годишна база.
Същевременно Intel се сблъска с трудности при производството на най-модерните си 7-нанометрови чипове. Освен това компанията е изправена и пред сериозна конкуренция от страна на организации като Nvidia, която обяви свой собствен чип за център за данни тази година, както и AMD, която се похвали, че е задминала Intel при някои ключови показатели за изчислителна производителност.
В допълнение плановете на Гелсингър за увеличаване на производството в САЩ няма да бъдат евтино начинание. Компанията има намерение да похарчи между 19 млрд. и 20 млрд. долара за капиталови разходи през 2021.
Миналия месец Intel обяви, че очаква приходи от 4 долара за акция и 72 млрд. долара за цялата година. В четвъртък компанията повиши тази прогноза до 4.60 долара за акция и продажби на стойност 72,5 млрд. долара.
Продажбите на Intel на практика се запазиха, печалбите се понижиха леко през първото тримесечие на 2021, пише CNBC.
Приходите за акция се оказват доста по-високи от очакванията на анализаторите и собствената прогноза на Intel - 18,57 млрд. долара спрямо прогнозите от 17,90 млрд. долара.