Вече навлизаме в последното тримесечие на 2022 г., която се оказа доста по-различна от очакваното, изпълнена с повече несигурност и неизвестни, отколкото ни се искаше. Инфлацията продължава да се усеща, рецесията е по-скоро въпрос на кога, не на дали, а политическата обстановка глобално затруднява бизнеса. Много компании вече ограничават своите разходи, вдигат цените и дори обмислят съкращения.
Затова, за да бъдем подготвени за бъдещето, сега е моментът да обърнем поглед към технологиите, които ще ни помогнат да се справим с предизвикателствата и през следващата година. Ето кои са решенията и тенденциите, които продължават да бъдат водещи за бизнеса и да определят неговото развитие.
Ускорена дигитална трансформация
Преди началото на пандемията дигиталната трансформация се развиваше с равни темпове на годишна база. Изолацията и работата в дистанционен режим обаче рязко забързаха този процес. По данни на IDC разходите за дигитализация в световен мащаб ще достигнат 6,8 млрд. долара през 2023. 70 на сто от организациите пък ще ускорят внедряването на ИТ решения. Според анализаторите дългосрочните очаквания на потребителите са се променили с бързата смяна на предизвикателствата и пандемията се е превърнала в импулс, който да ускори дигиталната трансформация - процес, който няма да завърши скоро.Лесно споделяне на данни
В ерата на информацията лесното споделяне на данни се превръща в ключа към успеха, а над 70% от глобалните лидери в сферата на анализите разширяват своите възможности за използване на външни данни. Затова не е изненадващо, че редица нови технологии обещават да улеснят значително процеса на споделяне между организациите, като същевременно гарантират неприкосновеността.Като част от тази навлизаща тенденция все повече компании ще отключат стойността от своите чувствителни данни, а в комбинация с възможността за сигурно споделяне с други в екосистемата или веригата на доставки можем да очакваме и появата на нови бизнес модели и продукти, предвиждат още експертите.
Интернет на нещата
Технологията неизменно присъства в прогнозите на анализаторите през последните поне 5 години. Тя обаче оказва прекалено голямо влияние, за да бъде пренебрегната - прогнози сочат, че до 2030-а всеки човек ще използва до 20 IoT устройства. Тук се включват освен традиционните смарт часовници и гривни, също и роботи за почистване, хладилници, медицинско оборудване, контрол на консумацията на вода и ток и още много други. Заедно с добавянето на все повече устройства, които подават данни през интернет, компаниите от областта на IoT устройствата ще се насочат и в посока на осигуряване на тяхната защита. Интернет на нещата все още представлява пробойна за изтичане на данни, пробиви и кражби на идентичността. По-солидните гаранции за тяхната защита ще дадат на компаниите, които ги произвеждат по-добро предимство на пазара.Блокчейн за бизнеса
Макар блокчейн технологията да продължава да се свързва предимно с криптовалутите и незаменимите токени (NFT), бизнесът все повече обръща поглед към нейните възможности и приложения с цел подпомагане на продуктивността. Очаква се глобалните разходи при този тип технология да се увеличат значително през следващите години - от 5,3 млрд. долара през 2021 г. до 34 млрд. долара през 2026 г.Според експерти блокчейн и технологията на разпределен регистър могат из основи да променят начина, по който се работи, включително как се управляват идентичността, данните, брандът, професионалната сертификация, авторските права и другите дигитални активи.
Автоматизация в мащаб
Тенденцията за автоматизация категорично не е новa, но можем да очакваме занапред тя да достигне огромни мащаби за кратко време. ИТ мениджърите все повече се изправят пред технологичната сложност и високите очаквания за стабилност и достъпност, а това ги мотивира да преразгледат из основи ИТ организацията си. Това включва идентифициране на повтарящите се ръчни процеси и прилагане на комбинация от инженерство, автоматизация и самообслужване. Резултатът включва оптимизирани процеси, ускорено създаване на стойност, по-ефективни и стабилни ИТ. Мигрирайки от ръчната администрация към автоматизацията, организациите в крайна сметка ще могат по-лесно да управляват своите сложни системи и да подобрят потребителското изживяване.Киберсигурност на ново ниво
С преобладаващо хибридния начин на работа важността от гарантирането на киберсигурността излезе на преден план за повече организации. На този фон екипите в сектора вече се сблъскват с предизвикателства, свързани с обема, сложността и трудността за откриване на кибератаките. В допълнение фирмената повърхност за нападения се увеличава, нараства броят на свързаните към мрежата устройства, а атаките към трети страни стават изключително популярни.Именно и затова е време да се обърне поглед към възможностите на изкуствения интелект, категорични са експертите. Кибер AI може да увеличи възможностите на организациите не само да отговарят по-бързо от хакерите, но също така да предвиждат техните действия. Технологията може да се използва отвъд установените приложения - като ускоряване на анализа на данни, идентифициране на аномалиите и откриване на заплахи - за създаване на проактивна устойчива стратегия за сигурност, за защита на ценните AI ресурси и справяне със задвижваните от AI атаки.
Облакът става вертикален
Ако преди във фокуса на дигиталната трансформация бяха ИТ нуждите на организациите, независимо от отрасъла, то сега акцентът пада върху уникалните стратегически и оперативни изисквания на всеки сектор и дори подсектор. В тази връзка облачните доставчици работят с глобални системи интегратори и клиенти, за да предоставят модулни, специфични по вертикала бизнес услуги, които могат да бъдат адаптирани за конкретни предназначения.Докато тази тенденция набира скорост, внедряването на приложенията ще стане процес по-скоро на събиране, отколкото на създаване, посочват експерти. Според тях бизнес процесите ще се превърнат в стратегически продукт, който се купува, позволявайки на организациите да се фокусират върху внедряването на ресурси в критичните за тяхната стратегия и конкурентоспособност области.
Технологиите у нас
Вълната от технологични проекти, особено в областта на автоматизацията, дигиталната трансформация, вертикализацията на облачните решения и Интернет на нещата, се усеща силно и при българските компании. През миналата година стартираха редица инициативи, които продължават процеса на дигитализация и през 2022. Това се видя ясно от кандидатурите в пилотното издание на инициативата Digitalk&A1 Awards от 2021 г. Конкурсът е със съорганизатор "А1 България", водещ системен интегратор в страната и лидер по отношение на ICT и IoT решенията за бизнеса. Той си постави за цел да насърчава и популяризира компаниите да използват достиженията на технологиите по иновативен начин. Резултатите от него показаха, че успешни проекти се въвеждат в почти всички сектори на икономиката, като впечатление правят инициативите в селското стопанство, здравеопазването, финансовата и образователната сфера и туризма. Българските фирми разчитат на изпитани технологични решения, за да автоматизират вътрешните си процеси или да оптимизират потребителското преживяване, но и проявяват склонност да експериментират с иновативни технологии.Именно отражение на горните тенденции очакват съорганизаторите на наградите Digitalk и А1 във второто издание на инициативата. През октомври ще стартира набирането на най-интересните приложения на технологиите в бизнеса, като във фокус отново ще бъдат компаниите от всички сектори на икономиката, които през 2022 г. са реализирали проекти с т.нар. технологии на бъдещето. През тази година ще бъде обърнато внимание и на една специална категория компании, които първи се опитват да разкрият потенциала на новите технологии - стартъпите.
Очаквайте скоро повече подробности за старта на инициативата Digitalk&A1 Awards.
Вече навлизаме в последното тримесечие на 2022 г., която се оказа доста по-различна от очакваното, изпълнена с повече несигурност и неизвестни, отколкото ни се искаше. Инфлацията продължава да се усеща, рецесията е по-скоро въпрос на кога, не на дали, а политическата обстановка глобално затруднява бизнеса. Много компании вече ограничават своите разходи, вдигат цените и дори обмислят съкращения.
Затова, за да бъдем подготвени за бъдещето, сега е моментът да обърнем поглед към технологиите, които ще ни помогнат да се справим с предизвикателствата и през следващата година. Ето кои са решенията и тенденциите, които продължават да бъдат водещи за бизнеса и да определят неговото развитие.