Възложител: Ферма "Отбрани"
Изпълнител: ONDO
Дата на стартиране/дата на приключване: 2020/2021 г.
Проектът е кандидат в конкурса: Digitalk&A1 Awards
До 2050 г. се очаква темпът на нарастване на населението на Земята да удвои търсенето на селскостопанска продукция. Тази тенденция, отнесена към недостига на вода, липсата на обработваема земя и промените в климата в много географски региони, показва, че селското стопанство трябва да увеличи сериозно своята производителност. Същевременно секторът е поредният, който трябва постоянно да повишава ефективността на използване на ресурсите, а и да се справя с липсата на работна ръка.
За да отговорят на променящите се изисквания, селскостопанските производители в глобален мащаб все по-често обръщат поглед към технологиите за умно земеделие. Повтаряемите задачи около поливането и храненето на растенията например в огромна степен влияят върху реколтата и финансовите резултати на една оранжерия, а автоматизацията на тези процеси ги прецизира в голяма степен и позволява на фермерите да се концентрират върху бизнес развитието. Мониторингът, който позволяват умните селскостопански системи, също е много важен, тъй като една дейност няма как да бъде подобрена, ако преди това не бъде следена и анализирана.
В преследване на тези предимства на автоматизираното селско стопанство от фермата за горски плодове "Отбрани" решават да се доверят на ONDO, българската високотехнологична система за автоматизирано управление на напоителния процес, прецизно торовнасяне, климатичен контрол и мониторинг за всякакви земеделски култури.
Технологията
Платформата ONDO е насочена към малките и средните производители, като осигурява устойчив растеж с оптимални ресурси чрез автоматизация на процесите и прецизиране на производството. Технологията представлява цялостно иновативно решение за автоматизация в земеделието, състоящо се от хардуерно устройство, което се инсталира в стопанството и разполага с интегриран облачен софтуер. Така се дава възможност на земеделските производители да проследяват и управляват в реално време своите площи от мобилно устройство или компютър, без да е необходимо да имат специфични технически познания и без да са постоянно на терен.
За целта системата разполага с лесен за работа, потребителски ориентиран интерфейс, който предоставя на фермерите цялостна база данни от извършените процеси, както и цялата информация за реколтите, на базата на която могат да бъдат подобрявани и прецизирани решения в полза на различни бизнес модели.

Проектът
В отговор на повишаващите се разходи за вода за поливане на селскостопанските си площи през 2020 г. от фермата за горски плодове "Отбрани" решават да реализират пилотен проект със системата на българската софтуерна компания за умно земеделие ONDO. Работата по него започва в началото на лятото на 2020 г., а първият вариант на системата е стартиран оперативно в средата на август.
"Първоначално изградихме системата в много малка част от нашето поле, но след като видяхме резултатите, започнахме да разширяваме обема. Ние отглеждаме горски плодове, за които е много важно да се спазва PH на поливането, то да се прави в точно определено време, както и да се следи подпочвената влага. Още в началото системите доказаха, че се справят отлично. Те автоматизираха и прецизираха всички процеси, включително замерването на влагата на почвата, което ни позволява да извършваме поливните дейности точно до секунда и милиграм", разказва Найден Петров, собственик на ферма "Отбрани".
Първият етап на проекта включва разполагането на един хранителен възел с два канала, като клапаните са свързани чрез система от кабели. През 2021 г. са автоматизирани още 250-300 декара, а за целта се разполага още един комплект контролери, които вече позволяват безжично управление на клапани. Вторият етап е значително по-мащабен - инсталирани са 25 клапана, разделени на 16 безжични зони, към всяка от които има свързани между един и четири клапана. Същата година са подобрени и системите от първия етап, като към контролера от пилотната фаза на проекта се прибавя втори торосмесителен възел. С това към днешна дата стопанството разполага с три хранителни възела и над 30 управляеми клапана.
"Това е класическа система, в която потребителят влиза и след като знае обработваемите полета, а агрономът е направил рецепта за наторяване и поливане, сам избира часовете, дните и продължителността на процесите. Това е изключително важно, тъй като различните култури имат различни нужди. Ние от своя страна също имаме контрол над случващото се и се опитваме, когато клиентът има някакъв проблем, независимо от какво естество, да реагираме бързо и да кажем къде се крие той. Чрез нашата апаратура сме засичали много проблеми, които са извън самата система, като течове на вода - когато софтуерът засече по-голяма употреба на вода за поливане, това е сигнал за някакъв теч. Тези сигнали са много добре насочващи и подпомагат изпреварващата поддръжка", обяснява Иван Драгоев, технологичен директор на ONDO

Предизвикателства, резултати, бъдеще
Всеки проект за автоматизация на задачи, доскоро извършвани от хора, има своите предизвикателства. Имплементацията на системата за умно земеделие във фермата "Отбрани" не прави изключение от общото правило. Още повече че този проект е пилотен и за самия доставчик по отношение на броя на безжичните точки, което води до някои логистични проблеми. Първоначално при монтажа крайните точки те са разположени ниско и се оказва, че автобусите с работниците, когато паркират, прекъсват обхвата. Затова се налага всички антени да бъдат качени на четири метра над земята. В същото време актуализацията на софтуера трябва да бъде извършвана извън работното време и извън часовете за поливане, което се превръща в спънка в определени периоди на годината.
Механиката около клапаните също поставя някои въпросителни пред доставчика заради интеграцията на безжична връзка, но когато и те намират своите отговори, резултатите категорично потвърждават заключенията от първия етап на проекта. Фермата за горски плодове "Отбрани" отчита 30% по-малко консумирана вода, 20% по-малко внесени торове, 20% ръст на добивите и до 3 пъти по-бърза реакция при аварии в напояването.
"Този тип системи са бъдещето на земеделието. В момента използваме една трета от водата, която използвахме преди, а добивът е много по-голям. Затова и ни предстои интеграцията на още един хранителен възел и увеличаване на клапаните, като крайната цел е в рамките на годината системата за умно земеделие да обхване цялото ни стопанство", категоричен е собственикът на ферма "Отбрани".
Възложител: Ферма "Отбрани"
Изпълнител: ONDO
Дата на стартиране/дата на приключване: 2020/2021 г.
Проектът е кандидат в конкурса: Digitalk&A1 Awards
До 2050 г. се очаква темпът на нарастване на населението на Земята да удвои търсенето на селскостопанска продукция. Тази тенденция, отнесена към недостига на вода, липсата на обработваема земя и промените в климата в много географски региони, показва, че селското стопанство трябва да увеличи сериозно своята производителност. Същевременно секторът е поредният, който трябва постоянно да повишава ефективността на използване на ресурсите, а и да се справя с липсата на работна ръка.