По време на заключителната онлайн среща на Intel за четвъртото тримесечие бяха обсъдени две основни теми: реални резултати и завръщането на бившия главен технически директор на Intel Пат Гелсингyр в компанията, но вече като главен изпълнителен директор.
Гелсингър, който се връща официално на 15 февруари, беше поканен да заеме място до настоящия изпълнителен директор Боб Суон. Въпреки че Суон бе председател на конференцията, Гелсингър често вмъкваше коментари, включително заз собствената си визия за Intel. Представени бяха перспективи до 2023 г., когато компанията планира да направи преход към 7-нанометров технологичен процес.
"Връщам се към страхотна компания, с която имам дълга история заедно, сподели ИТ ветеранът. Гроув, Мур, Нойс са хората, с които съм израснал и от които съм се учил."
Връщане към епохата "Intel Inside" Гелсингър очерта четири основни цели за себе си и компанията: да проектира и изгради страхотни продукти, както самостоятелно, така и с партньори; да показва повече гъвкавост; да действа за възстановяване на доверието на клиентите в Intel и нейната верига за доставки; да възстанови на културата на Intel. "Ще имаме луди постижения, култура, базирана на данни - и ще преработим всичко в компанията", сподели още той.
Производствените трудности на Intel към момента са добре известни. Легендарният производствен цикъл "тик-так" се забави и скоростта на проектиране се спря на 14 нм. През последните години той пускаше поколение след поколение продукти, които не се различаваха много помежду си, позволявайки по този начин време на конкурентите да наваксат.
В момента Intel се опитва да мигрира към 10-нанометрова технология, която обещава по-високи тактови честоти и по-ниска консумация на енергия. И въпреки мобилните чипове Tiger Lake вече са 10 нм, наскоро обявените настолни процесори Rocket Lake-S не са. Освен това компанията обмисля да възложи на външни изпълнители производството на повечето от своите микропроцесори, което би могло да повлияе както на цената, така и на производителността.
Гелсингър не навлезе в детайлите на тези решения, тъй като все още не е служител на Intel. Свободен съм обаче да говоря свободно за това, което се надявам да постигна. "Разбира се, ние не се интересуваме от запълване на пропуските чрез привличане на външни производители, но бихме искали да възстановим безспорното си лидерство в технологичния процес, подчерта той на среща с анализатори. През 2023 г. повечето от продуктите на Intel трябва да са собствено производство. По-подробна информация за това и нашите планове за 2023 г. ще бъде предоставена, след като напълно анализирам ситуацията и избера най-добрия начин да продължа напред."
Новият директор обяви и друга осезаема промяна - назначаване на Глен Хинтън заглавен дизайнер на процесори, който преди години бе автор на архитектурата Nehalem. "Скоро ще чуете съобщения за завръщане на други ключови лидери", обеща Гелсингър.
По думите му е важно Intel да бъде съхранена като "национален актив" както на САЩ, така и на цялата технологична индустрия. Суон добави, че компанията може да поеме ролята на производствен партньор за правителството на САЩ, ако това ѝ бъде предложено.
Преориентиране до 2023 г. Междувременно бъдещето все още изглежда мъгляво. Според анализатори всичко, което Хинтън планира да работи, ще отнеме поне няколко години, което сочи към 2023 г. или след това. Нито Гелсингър, нито Суон не споменаха прехода към 10 нм технология. Суон каза, че 14-нанометровата технология SuperFin вече е пусната в три мощни фабрики, а доставките на 10-нанометрови продукти са се утроили за една година. Intel усъвършенства своя 7 нм производствен процес, като изглажда проблемите, които водят до производствени дефекти и забавяне на продуктите.
"Мисля, че Гелсингър умишлено си поставя доста ниска летва и се опитва да спечели време", сподели Пат Мурхед, главен анализатор в Moor Insights. Следващите две години ще бъдат белязани както от собствено производство, използващо 10 нм технология, така и привличане на външни производители." Новият директор повтори предишните съобщения на Суон, че Intel ще привлича външни партньори за производство на хардуерни продукти.
Доставчик на евтини чипове? Финансовите резултати на Intel, неочаквано публикувани преди конференцията, показаха интересна картина на търсенето на чиповете на Intel. Продажбите на персонални компютри са нараснали с 33%, а на лаптопи - с 30%, но средната цена на преносимите машини е спаднала с 15%. Ръководителите на Intel очакват търсенето да продължи и през първото тримесечие на 2021 г., подкрепено от устройства с така наречените "малки ядра". Така Intel нарича евтини чипове, проектирани, според финансовия директор на компанията Джордж Дейвис, предимно за хромбуци и сферата на образованието. През по-голямата част от 2019 и 2020 г., както посочи Дейвис, Intel не е успяла да навлезе на пазара поради недостиг на процесори и е трябвало да се съсредоточи върху продажбата на първокласни продукти.
С повече капацитет зад гърба си, Intel ще може да увеличава доставките. Това е същата стратегия, която следват производителите на DRAM и друго стандартно оборудване, за да предлагат продукти с по-ниски маржове. AMD, в условията на ограничен производствен капацитет, е предприела подобен подход, фокусирайки се върху скъпите процесори от висок клас.
По този начин най-вероятната цел на Гелсингър вероятно е решаването на производствените проблеми на Intel и проектирането на първокласни чипове с висока производителност. Звучи познато на онези, които са следили развитието на компанията Intel по времената когато новият ѝ главен изпълнителен директор работеше в нея на друга длъжност - края на 90-те години. Ще успее ли Гелсингър да върне добрите стари времена? Следващите няколко години ще покажат.
По време на заключителната онлайн среща на Intel за четвъртото тримесечие бяха обсъдени две основни теми: реални резултати и завръщането на бившия главен технически директор на Intel Пат Гелсингyр в компанията, но вече като главен изпълнителен директор.
Гелсингър, който се връща официално на 15 февруари, беше поканен да заеме място до настоящия изпълнителен директор Боб Суон. Въпреки че Суон бе председател на конференцията, Гелсингър често вмъкваше коментари, включително заз собствената си визия за Intel. Представени бяха перспективи до 2023 г., когато компанията планира да направи преход към 7-нанометров технологичен процес.