CBN: 2021 може да е историческа година за ICT индустрията в България

ИКТ могат да стимулират икономиката, да увеличат бюджета и да подобрят жизнения ни стандарт, смятат анализаторите

Владимир Владков
804 прочитания

ИКТ технологиите могат да стимулират икономиката, да увеличат бюджета и да подобрят жизнения ни стандарт, смятат анализаторите

30 години след началото на прехода ICT индустрията в Българя се изкачва стремително и през 2021 годна е много вероятно тя да се нареди сред трите най-силни общо 18-те индустрии в България, а по много ключови показатели да стане и най-важна както за икономиката и за приходите в бюджета, така и за живота на хората. Това гласи оптимистичната прогноза на анализаторите от CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

18-те споменати индустриални сегмента, в които фирмите у нас развиват дейност, имат сумарни приходи над 300 милиарда лева, но пандемията е намалили приходите на по-голямата част и ги е поставила под голямо напрежение.

Същевременно "зараждаща се в началото на XXI век ICT индустрия в България не даваше много реални основания, че в края на 20-те години на века в нея ще работят над 15 хиляди компании и над 100 хиляди умни и предприемчиви хора не само от страната, но и още от над 50 националности от 4 континента. Трудно бе да предположим, че именно ICT индустрията ще се превърне в надежда на една нация за по-добро бъдеще за децата им", коментират от CBN.

Най-успешните ИКТ сектори

От агенцията разделят условно бизнеса с информационни и комуникационни технологии на 4 основни сектори - софтуер и услуги, хардуер и услуги, телекомуникации и услуги, други. Всеки от тези сектори има свои структурни особености, свързани с нивото на представителност и развитие. "Разликата между секторите в индустрията вече е съществена и е необходимо тези разлики да се познават", обясняват от агенцията.

Софтуерният сектор и съпътстващите услуги е най-големият и най-бързо развиващ се индустриален сектор в България през последните 5 години. Един "любопитен факт: през сложната и кризисна 2020 софтуерният индустриален сектор ще отбележи най-голям абсолютен ръст на приходите от всичките 82 сектора в България. Единственият конкурентен сектор на софтуерния по отношение на ръста на приходи в страната през последните години е хазартният. Беше", коментират от CBN.

Всяка година на българския пазар се продават над 1,5 милиона дигитални устройства, включително смартфони, лаптопи, таблети, настолни компютри и сървъри. "Хардуерната инфраструктура в България, свързана с доставката, инсталацията, интеграцията и поддържането, се реализира от няколко хиляди компании и служители. Те са специализирани в 7 различни сегмента (вижте таблицата) от бизнеса с хардуер и съпътстващите услуги, тези ICT компании развиват дейност с милиардни приходи", добавят анализаторите.

Бизнесът на телекомуникационните оператори и интернет доставчиците в България навлиза в нов етап от развитието си. "Пандемията даде изключителен тласък на търсенето на тези услуги. Дигитализацията на бизнеса и цифровото общество в страната не са възможни без този бизнес да върви стремително напред", обясняват от компанията.

Принос за БВП

Колко значима е ICT индустрията за България и за икономиката на страната? Кой расте по- бързо и с какви темпове - ICT индустрията или БВП? Съотношението през годините между размера на ICT индустрията и БВП в България е основна метрика при определяне както на значимостта за националната икономика, така и за динамиката на развитие. През 2021 г. обемът на ICT индустрията в България ще надмине размера на БВП на страната отпреди 25 години, т.е. през 1996 г., изчисляват от CBN.

В Топ 25 ICT фирми по приходи в България участват технологични компании от Австрия, Великобритания, Германия, Канада, Китай, Швейцария, САЩ, Южна Корея. В Топ25 в България присъстват 5 глобални ICT бранда от 3 континента. "Не е лека задача да се открият и отличат 25-те най-големи технологични компании по приходи в България от над 15 000 работещи фирми, които оперират в 12 ИКТ сектори, регистрирани в 23 сегмента (според NACE Rev. II) и представители на 52 държави. Но като агенция, която прави бизнес класации вече 24 години, сме сигурни в методологията и резултата", твърдят от CBN.

Географско разпределение

"Поради натрупали се с годините демографски, социални, икономически и образователни фактори, ICT бизнесът в България е изключително неравномерно разпределен териториално", показват данните на агенцията. Както се очаква, доминиращото местоположение на ICT бизнеса е София. През 2021 година броят на заетите в ICT бизнеса в София, които работят на трудов договор, ще надмине този на заетите в цялата туристическа индустрия на България, дават пример от CBN.

Най-голямата област след София-град в България - Пловдивска, се стреми да навакса в развитието на ICT бизнеса. "След странния спад през 2018 година, през 2019 г. проблемите очевидно бяха преодолени и резултатите си дойдоха на мястото. А израстването през 2020 и 2021 година са неминуеми, твърдят анализаторите. - Ако само ICT бизнесът, регистриран в Пловдивска област, беше отделен индустриален сектор, то по приходи той би изпреварил 20 от всичките 82 сектори в България, включително сектори като издателски, научно-развоен или воден транспорт."

Във Варненска област ICT бизнесът е на път да стане структуроопределящ за областта и Варна да се превърне във втория ICT център в България. "Ако само ICT бизнесът, регистриран във Варненска област, беше обединен в отделен индустриален сектор, то по брой работни места би изпреварил цели 22 от всичките 82 сектора в България, включително такива като производството на превозни средства или лизинга", добавят от агенцията.

Снимка на Macedo_Media от Pixabay

ИКТ технологиите могат да стимулират икономиката, да увеличат бюджета и да подобрят жизнения ни стандарт, смятат анализаторите

30 години след началото на прехода ICT индустрията в Българя се изкачва стремително и през 2021 годна е много вероятно тя да се нареди сред трите най-силни общо 18-те индустрии в България, а по много ключови показатели да стане и най-важна както за икономиката и за приходите в бюджета, така и за живота на хората. Това гласи оптимистичната прогноза на анализаторите от CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Споразумението между съдружниците на стартъпа създава яснота в отношенията им
Съдържание за Адвокатско дружество "Динова, Русев и съдружници"
Tobel - управление на територията в умния град
Съдържание от Mapex

Най-новото

Digitalk Conference: Дигитален свят

Digitalk Conference: Дигитален свят

  • 0
  • 239









Още от Digitalk ›
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОК