ПРОФИЛ
Мария Косанова е управляващ директор на Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium (Bulgaria) от март 2021 г. Работи в ИТ индустрията от 2007 г. Преди да стане управляващ директор на българския офис на компанията, ръководи нейния отдел "Технологични услуги и продажби". Преди това е била бизнес мениджър "Партньори" в Hewlett Packard Enterprise Bulgaria, както и мениджър "Продажби" за България и Румъния в Infocus International B.V. Завършила е Математическата гимназия в Благоевград и има магистърска степен по маркетинг от УНСС.Изкуственият интелект се превръща в неделима част от бъдещето ни. AI технологиите притежават огромен потенциал за революционизиране на индустриите, подобряване на човешкия живот и справяне с глобални предизвикателства като климатичните промени, енергийния преход и тежките заболявания.
Използването на суперсилите на AI обаче изисква и голяма отговорност. Затова е наложително да се обърне внимание на потенциалните рискове и последици, които съпътстват огромната мощ на тази нова технология. От преодоляването на предразсъдъците и дискриминацията до защитата от злоупотреба и експлоатация, се опитваме да хвърлим светлина върху многопластовите аспекти на това светкавично развиващо се приложение. Разговаряме с Мария Косанова, управляващ директор на Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, за сложните измерения на етичните норми и начина на управление на AI.
Въздействието на изкуствения интелект върху иновациите е невероятно. Можете ли да споделите примери как AI е ускорил напредъка в решаването на различни глобални предизвикателства?
AI наистина постави началото на нова ера на иновациите в различните индустрии. По време на пандемията COVID-19 суперкомпютрите изиграха решаваща роля за ускоряване на научните изследвания. Учените използваха AI, за да разберат по-добре вируса и да разработят потенциални лекарствени взаимодействия. Благодарение на AI технологиите стана възможно изчисленията да бъдат ускорени от 24 часа до само 8 минути, което позволи да се провеждат по 1,2 милиона експеримента на ден. Това спаси много животи, спести хиляди часове и милиони долари.
AI вече има приложение в много индустрии. Занапред AI може да се използва по-интензивно от проектантите на вятърни паркове, за да оптимизират моделите, с които да извлекат повече енергия за домакинствата, предприятията и производствата. А звената за спешно реагиране например могат моделират дигитални двойници за прогнозиране и смекчаване на последиците от катастрофални метеорологични събития. Възможностите са неограничени, но бизнес и правителствените лидери трябва да работят заедно, за да балансират напредъка с оглед неприкосновеността на данните, устойчивостта и етиката.
Потенциалът на изкуствения интелект е наистина внушителен, но това не предполага ли и голяма отговорност за използването му?
Абсолютно вярно. Огромната сила на AI води до отговорността да я използваме обмислено. В HPE вярваме в многопосочния подход към отговорния AI. Трябва да има гаранции, че решенията зачитат личната неприкосновеност и са безопасни, като свеждат до минимум всяка непреднамерена злоупотреба. При всяка разработка основен фокус трябва да е човешкият фактор, трябва да има надзор и контрол, които да предотвратяват неетичното използване. Ние в НРЕ вярваме, че AI трябва да бъде устойчив, надежден и да осигурява защита на данните.
НРЕ има ли решения, които да се справят с все по-големите изисквания към опазването на поверителността на данните?
Данните са съвременната валута, която крепи цифровата икономика, а ключът към успеха се крие в извличането на истинската им стойност. Изкуственият интелект се очертава като идеален инструмент за постигане на тази цел, но организациите трябва да подходят към внедряването му така, че да опазят неприкосновеността на данните, за да се предотврати обезценяването им. Потребителите трябва да избират доставчици на облачни AI услуги, които се въздържат от използване на данни на клиенти за обучение на собствени модели или от пренасочването им за други търговски цели.
Чрез облака за изкуствен интелект на HPE - HPE GreenLake for Large Language Models, ние даваме възможност на потребителите защитено да обучават, настройват и внедряват своите уникални модели. За разлика от алтернативите в публичния облак, HPE GreenLake задвижва едно-единствено широкомащабно обучение и симулация на AI, което гарантира ефективност и надеждност. Той може да поддържа AI и HPC задачи на стотици или хиляди CPU или GPU компонента едновременно, ускорявайки неимоверно бизнес процесите.
Как се осъществява сътрудничеството между разработчиците на модели и анализаторите на данни при създаването и обучението на въпросните модели?
В HPE правим революция в областта на изкуствения интелект, като изместваме фокуса от "как да" към "колко бързо". Овладяването на суперсилите на тази нова технология е истинско предизвикателство.
Платформата HPE Machine Learning Development Environment помага на разработчиците и специалистите по данни да си сътрудничат, да изграждат по-точни ML модели. Чрез тази среда се постига:
- По-бързо обучение на моделите. HPE Machine Learning Development Environment прави дистрибутираното обучение на модели бързо и лесно заедно с най-съвременните алгоритми за настройка и визуализации за търсене на хиперпараметри, което намалява времето и разходите, необходими за намиране на по-добри модели.
- Редуциране на сложността и разходите. Разработчиците на ML модели имат възможност да ускорят времето за превръщане на данните в стойност, което улеснява ИТ администраторите да създават, управляват, защитават и споделят изчислителните клъстери.
- Подобряване на сътрудничеството в областта на науката за данните. Сътрудничеството на екипа за ML с по-прости функции за възпроизводимост на моделите и проследяване на експерименти е неимоверно по-лесно. Така екипите могат безпроблемно да интерпретират резултатите от експериментите, да повтарят експериментите с проследяване на артефакти и да внедряват модели с помощта на вградения регистър на моделите от HPE Machine Learning Development Environment.
- Гъвкава поддръжка на инфраструктурата за AI. Компаниите получават по-голяма гъвкавост на инфраструктурата, позволявайки им да работят в няколко изчислителни среди, като например инфраструктура за AI, както в облака, така и на място. Платформата се предлага и като готово решение за допълнително ускоряване на инициативите за моделиране на AI. Това решение предоставя интегриран хардуер, софтуер и услуги, готови за разработване на модели и обучение от първия ден.
От решаващо значение е и справянето с въздействието на AI върху околната среда. Какъв е подходът на HPE?
Тъй като компаниите преследват цели за устойчивост, потреблението на енергия от AI става значително. В НРЕ се придържаме към устойчиви ИТ иновации, като използваме възобновяеми енергийни източници като зелен водород, слънчева енергия и вятърна енергия. Течното охлаждане на компютърните системи е друг подход, който прави въглеродния отпечатък отрицателен. Експертният опит на HPE в областта на енергийно ефективните суперкомпютри като HPE Cray определя стандарта за екосъобразни решения за AI.
И накрая, как според вас изкуственият интелект формира нашето бъдеще?
Безспорно AI ще бъде най-разрушителната технология в нашия живот във всеки смисъл на думата. Трябва да "прегърнем" суперсилите на AI, като същевременно гарантираме отговорното му използване. Вярвам в бъдеще, в което изкуственият интелект и човечеството съществуват в хармония, имат обща полза и ясно дефинирани граници.
ПРОФИЛ
Мария Косанова е управляващ директор на Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium (Bulgaria) от март 2021 г. Работи в ИТ индустрията от 2007 г. Преди да стане управляващ директор на българския офис на компанията, ръководи нейния отдел "Технологични услуги и продажби". Преди това е била бизнес мениджър "Партньори" в Hewlett Packard Enterprise Bulgaria, както и мениджър "Продажби" за България и Румъния в Infocus International B.V. Завършила е Математическата гимназия в Благоевград и има магистърска степен по маркетинг от УНСС.Изкуственият интелект се превръща в неделима част от бъдещето ни. AI технологиите притежават огромен потенциал за революционизиране на индустриите, подобряване на човешкия живот и справяне с глобални предизвикателства като климатичните промени, енергийния преход и тежките заболявания.