Отвъд Индустрия 4.0
Дата: 11 февруари 2022 г., 11 часа
Продължителност: 1 час
Събитието ще се излъчва на живо във Facebook.
Ако искате да получите нотификация преди започването на събитието, се запишете тук
Като всички индустриални революции в историята четвъртата, станала известна като Индустрия 4.0, дава съвсем нови хоризонти пред производствения сектор. Концепцията за автоматизация и навлизане на все повече роботизирани елементи, която стои в основата ѝ, освен че повишава основни бизнес показатели като продуктивност, ефективност на използваните ресурси, качество и клиентски опит, също така подпомага създаването на персонализирани продукти, намалява разходите и повишава рентабилността на производствата.
"Предвижда се пазарът в сферата на Индустрия 4.0 да нарасне от 64.9 милиарда долара през 2021 г. до 165.5 милиарда долара през 2026 г. при среден годишен ръст от 20.6%. Ключовите фактори, подхранващи растежа на пазара, включват бързото приемане на изкуствен интелект и Интернет на нещата (IoT) в производствения сектор, нарастващото търсене на промишлени роботи в сектора за производство на фармацевтични и медицински устройства, нарастващите правителствени инвестиции в 3D печат и адитивно производство и приемането на блокчейн технологията в производството. Освен това се очаква засиленото приложение на изкуствен интелект и IoT в медицинските носими устройства да създаде допълнителна възможност за растеж", обобщават глобалните тенденции от B2B изследователската агенция Markets and Markets.

В същото време според последното издание на ежегодното проучване за нивото на автоматизация в българската индустрия и плановете на предприятията в тази сфера, проведено от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA), средният бюджет за автоматизация у нас е на нива от 100 000 лв. Българската индустрия пренасочва фокуса си от дискретната автоматизация на производството към софтуерната. Най-желаната дейност за подобна трансформация са процесите по събиране и обработване на данни, които изместват производствените от лидерската позиция.
На база на резултатите от проучването от PARA обобщават, че през следващата година (2022 - бел. ред) българските предприятия ще се концентрират върху изграждането на дигитални активи, "които могат да варират от създаването на дигитални близнаци и симулиране на производствените процеси, системи за контрол на качеството и проследяване на производството, RPA решения, въвеждане на облачни технологии и Интернет на нещата до големи масиви данни и други цифрови решения".
Но въпреки безоблачните перспективи пред Индустрия 4.0, развитието на концепцията не е застраховано от негативите на тенденции като недостига на чипове и основни компоненти и проблемите във веригите за доставки.

В търсене на пълната картина, която очертава Четвъртата индустриална революция в производствения сектор, и перспективите, които разкрива следващата стъпка в развитието на концепцията - Индустрия 5.0, инициативата Digitalk&A1 Awards посвещава третия си уебинар на темата "Отвъд Индустрия 4.0".
Какво представлява Индустрия 4.0? Какви възможности разкрива и какви предизвикателства поставя пред компаниите? Може ли глобалният недостиг на компоненти да постави прът в колелата на развитието на концепцията и какви други трудности стоят пред автоматизацията на производството? Каква е ролята на 5G I NarrowBand IoT комуникациите за развитието на "умни" фабрики? Какви възможности обещава Индустрия 5.0?

Отвъд Индустрия 4.0
Дата: 11 февруари 2022 г., 11 часа
Продължителност: 1 час
Събитието ще се излъчва на живо във Facebook.
Ако искате да получите нотификация преди започването на събитието, се запишете тук