Глобалните софтуерни приходи от роботизираната автоматизация на процеси (Robotic process automation - RPA) се очаква да достигне 2,9 млрд. долара през тази година, което представлява увеличение с 19,5% спрямо 2021 г. Въпреки че този растеж е по-бавен спрямо предходните години, световният RPA софтуерен пазар се предвижда да продължи да тенденцията на растеж с двуцифрени стойности през 2023 г., или 17,5% на годишна база. Това показва последната прогноза на анализаторската компания Gartner.
"С постигането на темп на растеж 31% през 2021 г. RPA пазарът се увеличи доста повече от средните стойности при световния софтуерен пазар от 16%", отбелязва Кейти Торнбом от Gartner. Експертът допълват, че компаниите използват възможностите на технологията, за да ускорят автоматизацията на своите бизнес процеси и плановете си за дигитална трансформация, "свързвайки своите легаси кошмари със своите дигитални мечти, за да подобрят оперативната ефективност".
Прогноза за световните приходи от RPA софтуер в милиони долари:
2021 г. | 2022 г. | 2023 г. | |
Приходи | 2389 | 2854 | 3352 |
Растеж | 30.9% | 19,5% | 17,5% |
RPA продължава да бъде привлекателен пазар с висок растеж, като доставчиците бързо развиват своите технологии, предлагайки все повече платформи с по-широка автоматизация и вградени възможности за хиперавтоматизация. Конкурентните RPA доставчици и много софтуерни доставчици отиват отвъд традиционните предложения, фокусирани върху една технология, към по-сложни набори от инструменти.
С други думи, към вече съществуващите RPA възможности се добавят решения като: платформи за приложения с нисък код, извличане на данни от процеси и задачи, интеграционни платформи като услуга, компютърно зрение и други. "Всичко това им позволява да предложат цялостни технологични платформи, позволяващи хиперавтоматизация", коментира Варша Мехта, старши пазарен изследовател в Gartner.
В този ред на мисли не е изненадващо, че стремейки се към хиперавтоматизация, организациите ще увеличат своите разходи за RPA софтуер, тъй като все още имат много повтарящи се процеси, които изискват ръчна работа. Новите решения от своя страна ще позволят на фирмите да освободят време на служителите, които ще могат да се фокусират върху по-стратегически задачи. В допълнение от Gartner предвиждат, че до 2024 г. стремежът към хиперавтоматизация ще мотива организациите да внедрят поне три от 20 типа софтуер за тази цел.
При внедряването на технологията като лидери се очертават три региона. Северна Америка, Западна Европа и Япония заедно отговарят за 77% от глобалните приходи от RPA пазара през 2022 г. Северна Америка е с най-голям дял от 48,5%, следвана от Западна Европа и Япония съответно с 19% и 10%.
5 RPA тенденции за 2022 г.:
Интелигентна автоматизация
Интелигентната автоматизация навлиза като тенденция тази година, тъй като все повече компании търсят начини да разширят своите възможности по отношение на автоматизацията на процесите си, за да обхванат почти всеки възможен сценарий. Затова комбинацията от изкуствен интелект и RPA се оказва особено привлекателна възможност, защото ускорява инициативите за дигитализация и улеснява оптимизирането на процесите от край до край. За целта се използват когнитивни ботове, които автоматизират прости задачи, неизискващи човешка намеса. Те се учат и адаптират с времето, като все повече увеличават своята ефективност.Семантична автоматизация
Това е една от наистина забележителните тенденции при RPA през тази година. Семантичната автоматизация представлява базиран на правила подход, при който роботите просто наблюдават дадена дейност или задача и я повтарят без подробни инструкции. По този начин ботовете разбират процесите и местят частите, необходими за завършването им. Следователно бизнес потребителите трябва просто да помолят роботите да извършат дадена задача или процес.Семантичната автоматизация носи редица ползи за компаниите, включително подобрява ефективността, намалява разходите и освобождава време на служителите. Освен това технологията предлага подобряване на съответствието, тъй като роботите е по-малко вероятно да допускат грешки в сравнение с хората.
Платформи с нисък код
Популярността на платформите с нисък код или без код само ще се увеличава през следващите няколко години. Освен това този тип решения все повече се развиват и стават по-лесни за използване, позволявайки на потребителите да създават приложения без необходимост да пишат код. Това на практика ги прави идеални за компаниите, които искат да автоматизират задачи, без да инвестират в разработката на скъп софтуер.RPA като услуга (RPAaaS)
RPA не изисква допълнителна инфраструктура или лицензи, а освен това лесно може да бъде интегрирана в съществуващите системи. Вследствие на това много организации в момента се насочват към RPA като услуга, използвайки възможностите на облака. Това позволява на компаниите да се радват на ползите от технологията, без допълнителни разходи и усилия.RPA центрове за изключителни постижения
След като все повече компании внедряват технологията, ролята на Центровете за изключителни постижения (Center of Excellence) става все по-важна. Тези звена всъщност трябва да поемат отговорност за внедряването на RPA в рамките на организацията. Това ще позволи да се установят модели за управление, най-добри практики, експертиза за оптимизирано възвръщане на инвестициите. Освен това тези центрове ще гарантират, че RPA проектите са успешно реализирани, като носят максимални ползи и стойност на съответната компания.Глобалните софтуерни приходи от роботизираната автоматизация на процеси (Robotic process automation - RPA) се очаква да достигне 2,9 млрд. долара през тази година, което представлява увеличение с 19,5% спрямо 2021 г. Въпреки че този растеж е по-бавен спрямо предходните години, световният RPA софтуерен пазар се предвижда да продължи да тенденцията на растеж с двуцифрени стойности през 2023 г., или 17,5% на годишна база. Това показва последната прогноза на анализаторската компания Gartner.
"С постигането на темп на растеж 31% през 2021 г. RPA пазарът се увеличи доста повече от средните стойности при световния софтуерен пазар от 16%", отбелязва Кейти Торнбом от Gartner. Експертът допълват, че компаниите използват възможностите на технологията, за да ускорят автоматизацията на своите бизнес процеси и плановете си за дигитална трансформация, "свързвайки своите легаси кошмари със своите дигитални мечти, за да подобрят оперативната ефективност".